Skip navigation

25 May 2022

Podsumowanie wydarzenia „Business Cooperation on Blue Growth in Europe”

W dniach 10-11 maja 2022 r. zespół Departamentu Wsparcia Przedsiębiorczości PARP współorganizował wraz z Innovation Norway wydarzenie pn. "Business Cooperation on Blue Growth in Europe" w Atenach, w Grecji. W wydarzeniu brała udział przedstawicielka DWP (Anastazja Kaczmarek), delegacja Departamentu Wdrożeń Innowacji w Przedsiębiorstwach PARP (Dominika Wieczorek i Monika Karwat-Bury) oraz polskie firmy i instytucje.

Na zdjęciu widać salę konferencyjną i uczestników konferencji a także polskiego prelegenta Bartosza Langowskiego, który przybliżył zgromadzonym temat Smart Port w Polsce

Konferencja trwała dwa dni (10-11 maja 2022) i obejmowała sesję plenarną, 4 panele tematyczne oraz business mixer. Wydarzenie w Grecji umożliwiło przedstawicielom sektora morskiego z 12 państw takich jak Norwegia, Islandia, Polska, Bułgaria, Chorwacja, Estonia, Grecja, Litwa, Łotwa, Portugalia, Rumunia czy Słowacja wymianę najnowszej wiedzy, możliwości i pomysłów dotyczących innowacji biznesowych, ekologicznych rozwiązań, nowych technologii i alternatywnych źródeł energii na rzecz niebieskiego wzrostu.

Na zdjęciu widać występującą Monikę Karwat-Bury reprezentującą Departament Wsparcia Innowacji, która wygłosiła prezentację dotyczącą rozwoju schematu Blue Growth w Polsce

Na wydarzenie zarejestrowało się oraz wzięło udział aż 350 uczestników, z czego 76 z Polski. Miało ono charakter hybrydowy (poprzez live streaming), co umożliwiło szerokiej grupie osób zainteresowanych uczestniczenie w panelach tematycznych. Ponadto, uczestnicy mogli odbyć spotkania  będąc na miejscu bądź używając dedykowanej do tego celu specjalnej platformy b2match.

Na zdjęciu widoczni są uczestnicy prelekcji jak i wszyscy prelegenci, którzy biorą udział w panelu dyskusyjnym po wygłoszonych wcześniej prezentacjach.

Podczas paneli tematycznych zaproszeni eksperci podzielili się z uczestnikami swoją wiedzą oraz doświadczeniem w obszarze zrównoważonego rozwoju i eksploatacji mórz i oceanów, rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, rozwiązań stosowanych w portach oraz niebieskiej biogospodarki. Z kolei podczas business miksera firmy miały okazję poznać się, nawiązać kontakty oraz porozmawiać na temat potencjalnej współpracy biznesowej na blisko 12 narodowych rynkach związanych z blue growth. PARP z kolei przedstawił informacje o planowanych, przyszłych wydarzeniach w latach 2022-2023 i wsparciu misji gospodarczych poprzez tzw. „travel grants”.

Na zdjęciu widać okrągłe stoliki umieszczone w jednej z sal, które posłużyły do spotkań B2B. Spotkania obywały się zarówno w formule online jak i na żywo z obecnymi firmami. Spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem i dawały możliwość na znalezienie nowego partnera biznesowego

Obecni na miejscu polscy przedsiębiorcy zgodnie uznali, że wydarzenie było jednym z kluczowych dla branży Blue. -Jako River Point Sp. z o.o., jesteśmy bardzo zadowoleni z uczestnictwa w wydarzeniu „Business Cooperation on Blue Growth in Europe”. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości odegrała kluczową rolę w przedstawieniu nam zalet dołączenia do grona uczestników oraz objęła profesjonalną opieką podczas pobytu w Atenach – zaznacza Kornelia Bargielska, Prezes River Point -Udział w konferencji dał nam możliwość przedstawienia własnego projektu „Marina i Hotel na wodzie” wzbogaconego o innowacyjny systemem monitoringu jakości wód śródlądowych. Mieliśmy okazję zapoznania się z nowatorskimi rozwiązaniami prezentowanymi przez uczestników z całej Europy, którzy działają pod egidą Innovation Norway. Wyjechaliśmy z Aten bogatsi o wiedzę, osobiste kontakty i w przeświadczeniu, że różnorodne kompetencje oraz interakcja między europejskimi firmami i klastrami skupionymi wokół Blue Ocean dają efekt synergii. Umożliwi to realizację wielu innowacyjnych rozwiązań. Transfer wiedzy pomiędzy firmami z Europy działającymi w obszarze wód jest naszym zdaniem wartością nie do przecenienia i mamy zamiar być czynnym uczestnikiem tego procesu. – dodaje Prezes Bargielska.

Prelegent Jakub Budzyński, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej, wygłosił wystąpienie podczas sesji Offshore Wind nt. „Growth perspective and business opportunities on Polish offshore wind energy market” –

-Możliwość wystąpienia podczas sesji poświęconej morskiej energetyce wiatrowej była dla mnie znakomitą szansą na nawiązanie zupełnie nowych relacji biznesowych nie tylko z graczami na rynku regionu śródziemnomorskiego, ale także z norweskimi, bałtyckimi, a nawet krajowymi. – podsumowuje Budzyński. - Obszerna dyskusja po serii prezentacji pozwoli nam porównać poglądy na tematy istotne dla budowy sektora morskiej energetyki wiatrowej, takie jak rozwój sieci czy strategia tworzenia treści lokalnych. Dostaliśmy też sporo informacji dotyczących przyszłości morskiej energetyki wiatrowej, zwłaszcza pływających technologii wiatrowych będących w fazie rozwoju lub w fazie testów.”

Na zdjęciu jest widoczny prelegent Jakub Budzyński, który przybliżył zgromadzonym temat Offshore Wind w Polsce. Widać również uczestników konferencji.

Polskie firmy miały możliwość dostarczenia filmów promocyjnych, które również zostały wyświetlone podczas wydarzenia.

Polskie firmy miały możliwość dostarczenia filmów promocyjnych, które również zostały wyświetlone podczas wydarzenia. Jedną z firm która skorzystała z tej możliwości była firma 3Bird Krzysztof Gajko Jacek Ksepko Spółka Jawna:

Wydarzenie zrealizowane dzięki środkom Funduszu Współpracy Dwustronnej (Norweski Mechanizm Finansowy 2014-21 oraz Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-21).

Opublikowano: 25.05.2022 16:15
Poprawiono: 03.06.2022 14:41
Modyfikujący: izabela_skolimowska
Udostępniający: Konrad Zdanowski
Autor dokumentów: