Skip navigation

Katalog Laureatów XXIII Konkursu Polski Produkt Przyszłości

Niniejsza publikacja przedstawia projekty nagrodzone w XXIII edycji Konkursu Polski Produkt Przyszłości.

Konkurs PPP

Rodzaj publikacji: Katalog

Rok wydania: 2021

Język: PL

ISBN: 978-83-7633-443-1

Wydawca: Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości

więcej

Pobierz wybrany format publikacji:

Zobacz: Zasady korzystania z publikacji PARP

Do XXIII edycji konkursu zgłoszono aż 219 projektów. Prezentacje najlepszych, które zostały nagrodzone i wyróżnione, znajdą Państwo w tym katalogu. Celem konkursu Polski Produkt Przyszłości jest wyłonienie i wypromowanie opracowanych w Polsce innowacyjnych wyrobów i technologii, które mają potencjał, by zaistnieć nie tylko na rynku krajowym, ale również światowym. Przedsięwzięcie organizują wspólnie Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. PARP wspiera działalność innowacyjną i badawczą małych i średnich przedsiębiorstw, NCBR – rozwój polskich jednostek naukowych oraz przedsiębiorstw.

Wyboru laureatów dokonuje kapituła, w skład której wchodzą przedstawiciele najważniejszych instytucji w kraju: Kancelarii Prezydenta, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, Ministerstwa Edukacji i Nauki, Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej, Polskiego Funduszu Rozwoju, Naczelnej Organizacji Technicznej, Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Warszawskiego oraz mediów.

Nagrody i wyróżnienia dla najbardziej innowacyjnych wyrobów i technologii przyznaje się w trzech kategoriach: produkt przyszłości instytucji szkolnictwa wyższego i nauki, produkt przyszłości przedsiębiorcy oraz wspólny produkt przyszłości instytucji szkolnictwa wyższego i nauki oraz przedsiębiorcy.Nagrodzeni otrzymują nagrodę finansową w wysokości 100 000 zł, a wyróżnieni 25 000 zł. Ponadto, wszyscy laureaci uzyskują prawo do posługiwania się w korespondencji i promocji prestiżowymi znakiem i hasłem „Polski Produkt Przyszłości”. W 23-letniej historii konkursu zgłoszono ponad 1200 innowacyjnych projektów z różnych branż gospodarki, m.in.: medycznej, farmaceutycznej, elektronicznej i elektrotechnicznej, chemicznej, automatyki przemysłowej.

Nagrody otrzymało dotychczas 59 projektów, a 137 wyróżniono. Ubiegłoroczni laureaci świetnie radzą sobie na rynku. Urządzenie spółki StethoMe, do profesjonalnego badania, które może być wykorzystywane w warunkach domowych sprawdziło się już w praktyce. Astmy nie da się wyleczyć, ale można ją kontrolować, a rozwiązanie to pozwala rodzicom na robienie szybkiego badania swoim dzieciom, kontrolowanie przebiegu choroby oraz ustalanie dawek leku.

Opracowany przez Akademię Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie Otoimplant, czyli proteza ucha środkowego o działaniu bakteriobójczym, został już wszczepiony pierwszym pacjentom. Unikatowa w skali światowej odmiana konopi przemysłowych HENOLA, wyhodowana przez Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich, komercjalizowana jest w ramach Programu Konopnego. Instytut zawarł wieloletni kontrakt w USA, dzięki czemu odmiana ta uprawiana jest w Ameryce Północnej i Południowej, Japonii, Australii. Wzrost popytu na materiał nasienny konopi przemysłowych oferowanych przez Instytut sprawia, że liczba plantacji w Polsce zwiększa się o ok. 100% rocznie.

Spis treści

  • Innowacyjne urządzenie AngioExpert do nieinwazyjnej oceny krążenia naczyniowego metoda FMSF (Angionica Sp. z o.o.)
  • CardioCube (CardioCube Sp. z o.o)
  • Bioseco BPS, innowacyjny system do ochrony ptaków na farmach wiatrowych i utrzymania ciągłości produkcji zielonej energii (Bioseco Sp. z o.o.)
  • Pan-cancer profiler (MNM Diagnostics Sp. z o.o.)
  • Procesory HPP nowej generacji przeznaczone do wysokociśnieniowego utrwalania żywności (EXDIN Solutions Sp. z o.o.)
  • FRANKD szybki test diagnostyczny w kierunku wirusa SARS-CoV-2 (GeneMe Sp. z o.o. i Instytut Biotechnologii i Medycyny Molekularnej)
  • Opracowanie autorskiej metody regeneracji katalizatorów DeNOx stosowanych w instalacjach energetycznych (Uniwersytet Śląski w Katowicach i Ad Moto Rafał Zawisz)
  • Innowacyjne narzędzie geotechniczne do wykonywania ścian gruntobetonowych (Soley Sp. z o.o. i Instytut Badawczy Dróg i Mostów)
  • HUGO – innowacyjna technologia przedsiewnego naświetlania nasion oraz powschodowego naświetlania roślin (Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie i Hugo Green Solutions Sp. z o.o.)
  • VENTIL – innowacyjne urządzenie do niezależnej wentylacji płuc (Instytut Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. Macieja Nałęcza PAN)
  • Platformy do powierzchniowo wzmocnionej spektroskopii Ramana z zastosowaniem do celów diagnostycznych i biomedycznych (Instytut Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk)
  • Kapsuła Badan Zmysłów – zintegrowany system narzędzi do diagnostyki i telerehabilitacji schorzeń narządów zmysłów (słuchu, wzroku, równowagi, powonienia, smaku) oraz narządu mowy (Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu)
  • Biodegradowalne materiały opakowaniowe poliestrowe i polisacharydowe zawierające funkcyjne substancje pochodzenia roślinnego (Politechnika Łódzka)
  • InnerWeb (InnerWeb Sp. z o.o.)
  • Instalacja do recyklingu opakowań wielomateriałowych i odzysku aluminium – MALUCH2 EU (Microwave Aluminium Carbon Hydrogen2 Extraction Unit) (Usagi Sp. z o.o.)
  • SOLHOTAIR wysokowydajne, grzewcze powietrzne kolektory słoneczne (SOLHOTAIR Sp. z o.o.)
  • Bioniczna Proteza Ręki Zeus (Aether Biomedical Sp. z o.o.)

Inne publikacje, które mogą Cię zainteresować

Katalog Laureatów XXII Konkursu Polski Produkt Przyszłości

Katalog

Katalog Laureatów XXII Konkursu Polski Produkt Przyszłości

Zobacz
Katalog Laureatów XXI Konkursu Polski Produkt Przyszłości

Katalog

Katalog Laureatów XXI Konkursu Polski Produkt Przyszłości

Zobacz
Katalog laureatów XX edycji Konkursu Polski Produkt Przyszłości

Katalog

Katalog laureatów XX edycji Konkursu Polski Produkt Przyszłości

Zobacz

Kilkaset kursów online i tysiące szkoleń stacjonarnych dla Ciebie

Inne dofinansowana, które mogą Cię zainteresować