Skip navigation

15 December 2023

Biuro Regionalne PARP w Poznaniu aktywnie uczestniczy w wydarzeniach regionalnych

12 grudnia 2023 r. Wielkopolski Fundusz Rozwoju zorganizował webinarium pt. „Fundusze dla zrównoważonego rozwoju wielkopolskich przedsiębiorstw”. Wśród prelegentów byli przedstawiciele WFR, Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Poznaniu, Wielkopolskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Sp. z o. o, a także Biura Regionalnego PARP w Poznaniu, które reprezentował dr inż. Wojciech Bednarek.

Europejski Zielony Ład stawia przed Przedsiębiorcami ambitny cel neutralności klimatycznej europejskiej gospodarki do 2050 r., Unia Europejska stwarza szereg możliwości, które pomogą ten cel osiągnąć. Nowe instrumenty finansowe, dostępne w ramach rozpoczynającej się perspektywy finansowej na lata 2021-2027 bez wątpienia staną się kluczowym narzędziem realizacji zamierzeń, które jednocześnie mogą przyczynić się do obniżenia bieżących kosztów prowadzonej działalności.

Omówiono bezzwrotne, jak i zwrotne instrumenty wsparcia finansowego, które wpisują się w ideę zrównoważonego rozwoju i są adresowane do Przedsiębiorców.

Reprezentant PARP przedstawił uczestnikom bieżące i planowane działania Biura Regionalnego w Poznaniu, dotyczące badań statystycznych prowadzonych w celu pozyskania bezpośrednich informacji od Przedsiębiorców na temat potrzebnego im wsparcia. Ponadto poinformował uczestników o bieżących i planowanych konkursach dla Przedsiębiorców z sektora MMŚP, które dzięki Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości umożliwią firmom pozyskanie dofinansowania na realizacje zadań związanych m.in. ze zrównoważonym rozwojem.

W dniach 12-13.12.2023 r. w Niechorzu odbyła się konferencja pt. „Budowanie potencjału klastrów energii jako element bezpieczeństwa energetycznego”, koordynowana przez Pana Łukasza Szeląga z Gryfickiego Klastra Energii.

Przedstawiciele: PARP i ARP, polskich dostawców energii, naukowcy i przedstawiciele klastrów energii z całej Polski dyskutowali i wysłuchali interesujących prelekcji dotyczących energetyki rozproszonej, OZE, a także kwestii związanych z gospodarką obiegu zamkniętego.  W ramach konferencji Przedstawiciel Ambasady Kanady omówił innowacyjne rozwiązania energetyczne funkcjonujące w tym kraju, a także interesujące możliwości i potencjał współpracy polskich Instytucji i Przedsiębiorców z tym krajem w dziedzinie OZE i czystej energii.

Organizatorami wydarzenia byli: Gryficki Klaster Energii, Zklaster w Zgorzelcu, Wałbrzyski Klaster Energii i Wodoru oraz Dolnośląska Dolina Wodorowa i Krajowa Izba Klastrów Energii i Odnawialnych Źródeł Energii z Międzyregionalnym Centrum Transferu Zielonych Technologii dla Miast w Wałczu. Sama idea klastra jako instytucji stworzonej do współdziałania w biznesie wywodzi się wszakże z Polski. Nie można nie wspomnieć, że te instytucje otoczenia biznesu prężenie działają w naszym kraju.

Przed branżą energetyczną wiele wyzwań. Potrzebna jest budowa nowych sieci energetycznych, magazynów energii oraz dostosowanie infrastruktury transportowej do rozwoju transportu w zakresie ładowania aut.

Ponieważ nie sposób pominąć synergii OZE oraz GOZ, przedstawiciel Biura Regionalnego PARP w Poznaniu, dr inż. Wojciech Bednarek, omówił zarówno istotę gospodarki obiegu zamkniętego, jak i ofertę PARP skierowaną do Przedsiębiorców. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wspiera bowiem od lat ideę wdrażania GOZ w Przedsiębiorstwach z sektora MMŚP, oferując rozmaite programy wsparcia (na przykład w ramach ścieżki SMART). PARP to nie tylko instytucja wspierająca Przedsiębiorców w zakresie pozyskiwania dofinansowań, lecz także skarbnica wiedzy, którą upowszechnia poprzez liczne szkolenia dostępne w ramach Akademii PARP, a także bogatą gamę raportów i opracowań. 

Opublikowano: 15.12.2023 14:21
Poprawiono: 15.12.2023 14:16
Modyfikujący: katarzyna_mikstacka
Udostępniający: katarzyna_mikstacka
Autor dokumentów: