16 June 2021

Międzynarodowe Zamówienia Publiczne: trwają dwudniowe spotkania online polskich firm z przedstawicielami agend ONZ

Rozpoczęło się dwudniowe (16-17czerwca br.) międzynarodowe seminarium online „United Nations International Procurement Seminar” na temat możliwości biznesowych, jakie oferuje rynek zamówień Organizacji Narodów Zjednoczonych, połączone z rozmowami B2P (Business to Procurers). Wydarzenie jest współorganizowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, brytyjski Departament Handlu Międzynarodowego, Netherlands Enterprise Agency, Enterprise Ireland oraz Ambasadę Słowenii w Kopenhadze.

W sesji powitalnej, obok pozostałych współgospodarzy, gości przywitał Marcin Czyża, Zastępca Prezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, życząc wszystkim udanych spotkań. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na duży potencjał jaki tkwi dla polskich przedsiębiorców w rynku zamówień Organizacji Narodów Zjednoczonych, gdzie udział polskich firm jest zdecydowanie zbyt niski w porównaniu do wielkości i potencjału naszej gospodarki.

Po sesji powitalnej, przyszła pora na prezentacje poszczególnych agend ONZ, a rozpoczął je blok ogólny dotyczący tego jak zostać dostawcą Organizacji Narodów Zjednoczonych, w którym przybliżono ogólne statystyki, wielkość rynku, jego strukturę oraz przedstawiono przydatne wskazówki dla potencjalnych dostawców.

– Wiele firm, zwłaszcza MŚP  odnosi wrażenie, że ONZ to duża organizacja, która organizuje wyłącznie duże przetargi dla dużych firm, a to nieprawda.  Współpracujemy z dużą liczbą małych i średnich przedsiębiorstw. Jest mnóstwo ofert, które obejmują zamówienia o niedużej wartości. Polecam zarejestrować się na platformie i śledzić oferty lub skontaktować się z ekspertem odpowiedzialnym za zamówienia – powiedziała Kerry Kassow, Coordinator of the UN Procurement Network, UNDP.

Spotkania 1:1, panele dyskusyjne, warsztaty tematyczne

Prezentacje poszczególnych agend ONZ, panele dyskusyjne oraz warsztaty, a także spotkania jeden na jeden, będą się odbywały także przez cały jutrzejszy dzień. Podczas prezentacji, uczestnicy będą mieli okazję do zapoznania się ze specyfiką rynku zamówień ONZ, profilami poszczególnych organizacji, ich potrzebami i procedurami zakupowymi oraz zasadami współpracy z biznesem. Przewidziane są też panele dyskusyjne poruszające aktualne problemy i wyzwania, z którymi mierzy się świat, a także warsztaty tematyczne, w których poruszone zostaną przykłady dobrych praktyk.  

Wśród uczestników znalazło się czterdzieści polskich przedsiębiorstw, przede wszystkim, z takich branż jak farmaceutyczna, sprzęt medyczny, a także z sektora IT/ICT, które są zainteresowane nawiązaniem współpracy biznesowej z agencjami ONZ. Wśród nich są zarówno firmy, które stawiają w tym kierunku pierwsze kroki, jak i podmioty mające już pewne doświadczenie w ramach międzynarodowych zamówień publicznych.

fot. materiały prasowe organizatorów

– Udało nam się już pozyskać kontrakt z International Criminal Court (ICC), który niestety ze względu na pandemię został anulowany. Korzystamy z platformy UNGM oraz z usługi Tender Alert Service. Liczymy na to, że udział w „United Nations International Procurement Seminar” pomoże nam poznać profil, procedury oraz potrzeby zakupowe agencji ONZ – mówi Anna Borowska z poznańskiej firmy Vector Synergy, która zajmuje się szerokorozumianym cyberbezpieczeństwem, a na swoim koncie ma już współpracę m.in. z NATO oraz z instytucjami Unii Europejskiej.

Udział w wydarzeniu jest znakomitą okazją do odbycia indywidualnych spotkań z przedstawicielami agend ONZ, odpowiedzialnych za procedury zakupowe (Business to Procurers, B2P), a także nawiązania kontaktów biznesowych z przedsiębiorcami z krajów-organizatorów seminarium.

– Nasze produkty bardzo dobrze wpisują się w przedmioty zamówień agend ONZ. Jesteśmy po rozmowach z przedstawicielami PAHO oraz UNRWA. Do obydwu organizacji wysłaliśmy już nasze portfolio oraz prezentacje. Jutro mamy umówione kolejne spotkania z UNDP, UNFPA oraz z UNICEF. Chcieliśmy podziękować za możliwość udziału w tych spotkaniach, ponieważ są one pomocne i ciekawe. Uzyskaliśmy mnóstwo konkretów i merytorycznych informacji bezpośrednio od osób reprezentujących te organizacje. Udział w tych spotkaniach to szansa na zwiększenie eksportu – mówi Mariusz Wituszyński, dyrektor eksportu w Polfa Tarchomin SA, która zajmuje się produkcją leków.

Rynek wart blisko 20 miliardów dolarów

Według najbardziej aktualnych danych, rynek zamówień Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2019 roku był wart 19,9 miliarda dolarów – 1,1 miliarda więcej niż w roku poprzednim. Obejmuje on blisko czterdzieści organizacji, które mają różną skalę działania i budżety. Do największych zamawiających zaliczyć można m.in. UNICEF (3,8 mld), WFP (3,6 mld dolarów), UNPD (2,5 mld), UNDP (2,1 mld), UNHCR (1,1 mld), UNOPS (1,1 mld), PAHO (1 mld), IOM (959 mln) oraz WHO (893 mln).

Co zamawia ONZ? Według wartości zamówień, wśród towarów pierwsze miejsce zajmują farmaceutyki, szczepionki i środki antykoncepcyjne, których agencje ONZ kupiły łącznie za ponad 3,2 miliarda dolarów. Kolejne miejsca zajmują takie kategorie jak żywność i napoje (2 mld), sprzęt medyczny (740 mln), paliwa i smary (600 mln), a także urządzenia IT/ICT (440 mln).

W przypadku usług, agencje ONZ najczęściej korzystają z transportu, logistyki oraz szeroko rozumianych przesyłek (2,6 mld). W czołówce usług plasują się też zarządzanie i administracja (1,7 mld) oraz budownictwo (1,4 mld) i usługi inżynieryjne.

Jednak potrzeby ONZ są znacznie większe i wykraczają daleko poza wspomniane branże – Agencje ONZ zamawiają praktycznie wszystko.

Współorganizacja wydarzenia przez PARP wpisuje się w działalność Agencji, którą jest pomoc w internacjonalizacji polskich przedsiębiorstw, a także promocja korzyści płynących z udziału w międzynarodowych zamówieniach publicznych i udzielanie MŚP informacji na temat takich możliwości.

elegancko ubrany łysy mężczyzna w okularach, w średnim wieku, stoi przy wysokim stoliku

 fot. materiały prasowe organizatorów

May be of interest to you

Opublikowano: 16.06.2021 12:31
Poprawiono: 22.06.2021 13:17
Modyfikujący: Eryk Rutkowski
Udostępniający: Eryk Rutkowski
Autor dokumentów: