Skip navigation

4 lipca 2023

Automatyzacja branży budowlanej. Czy druk 3D betonem wkroczy na plac budowy? Rozmowa z Michałem Kowalikiem, współzałożycielem REbuild [podcast PARP]

Udostępnij

O ile technologia druku 3D od dawna towarzyszy zespołom R&D oraz projektantom w tworzeniu prototypów dla różnych produktów (głównie z tworzyw sztucznych, ale nie tylko), a nawet zdarza się że farmy z drukarkami 3D zastępują produkcję wtryskową, o tyle drukowanie betonem to nadal technologia słabo znana, aczkolwiek mająca w sobie duży potencjał rynkowy.  

– Budownictwo jest jednym z ostatnich obszarów gospodarki, który jest nadal w niewielkim stopniu zautomatyzowany – mówi Michał Kowalik, współzałożyciel startupu REbuild, który zajmuje się rozwojem i komercjalizacją technologii 3DCP, czyli trójwymiarowego drukowania betonem.  Startup z Białegostoku planuje stworzyć technologię druku 3D, która umożliwiłaby drukowanie betonu i jednocześnie wyeliminowała konieczność ręcznego zbrojenia, co jeśli się uda – byłoby technologiczną rewolucją na skalę światową.

REbuild jest jedną z niewielu na świecie i jedyną w Polsce firmą zajmującą się skutecznym rozwijaniem technologii 3DCP. W zeszłym roku startup wydrukował swój pierwszy budynek w terenie na realnym placu budowy – altanę przy restauracji McDonald’s w Wyszkowie. Co zostało docenione m.in. przez jury konkursu „Polski Produktu Przyszłości”, które przyznało REbuild wyróżnienie i nagrodę w wysokości 25 tys. złotych.

Z Michałem Kowalikiem rozmawiamy o tym, w jakich obszarach druk 3D betonem może znaleźć zastosowanie. Czy jest skazany wyłącznie na produkcję prefabrykatów na hali, czy może jednak wkroczy na plac budowy i będzie drukować całe osiedla, ograniczając siłę roboczą do niezbędnego minimum? Dowiecie się słuchając rozmowy.

Wybrane zagadnienia:

  • 1:44 Budownictwo. Jeden z ostatnich sektorów gospodarki o niskim stopniu automatyzacji.
  • 2:50 Czy drukowanie 3D betonem różni się od zwykłego druku 3D?
  • 4:00 W czym tkwi potencjał druku 3DCP i jak go można wykorzystać w praktyce?
  • 5:30 Drukowanie struktur bezpośrednio na placu budowy – czy jest już opłacalne?
  • 7:33 A co ze zbrojeniem?  O pracach nad unikatową technologią w skali światowej.
  • 8:33  Normy nie nadążają za technologią. O szansach i zagrożeniach komercjalizacji druku betonem.
  • 10:00 Czy materiały do druku 3DCP muszą spełniać jakieś specjalne parametry?
  • 12:00 Polska czy zagranica – gdzie komercjalizować technologię?
  • 14:00 Enterprise Europe Network pomaga REbuild w rozwoju.

 

Zobacz więcej podobnych artykułów