Skip navigation

26 marca 2024

Nowy sposób naliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorców pozytywnie wpłynie na kondycję firm

Udostępnij

21 marca 2024 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło propozycje zmian w składce zdrowotnej. Wyliczenia resortu wskazują, że zmiany korzystnie wpłyną na wynik  finansowy 93% przedsiębiorców rozliczających się według stawek PIT. Dzięki zmniejszeniu obowiązków rozliczeniowych system obliczania składek będzie bardziej przejrzysty i, co ważne, zlikwidowany zostanie krytykowany przez wielu ekspertów obowiązek płacenia składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych.

 

W dobie kryzysów, z jakimi mierzą się w ostatnim czasie polscy przedsiębiorcy (wojna za wschodnią granicą, wzrost kosztów energii oraz pracy), sposób rozliczenia składki zdrowotnej był niejako zapomnianym problemem. Ministerstwo Finansów dostrzegło jednak, jak znaczne wydatki  prowadzący działalność gospodarczą ponoszą w związku z płaceniem tej składki. Zaproponowane przez Ministra Finansów  zmiany zasad jej obliczania na pewno poprawią sytuację finansową przedsiębiorców oraz wpłyną się zwiększenie przewidywalności comiesięcznych rozliczeń w wielu polskich firmach.

Szczegóły i korzyści finansowane wynikające z nowego sposobu obliczania składki zdrowotnej zostały opublikowane na stronie Ministerstwa Finansów

Zobacz więcej podobnych artykułów