Skip navigation

Autorzy: Piotr Tamowicz

Venture Capital - kapitał na start

Na start

Rodzaj publikacji: Poradnik

Rok wydania: 2004

Język: PL

ISBN: 83-88802-90-9

Wydawca: Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości

więcej

Pobierz wybrany format publikacji:

Zobacz: Zasady korzystania z publikacji PARP

Stomil Sanok, Euronet, Hoop, Travelplanet, Computerland, Google czy Hewlett Packard to nazwy firm, które na ogół dobrze identyfikujemy, znamy ich sektor działania, a często i produkty. Mniej już wiemy, jakie były początki tych firm i jaką rolę w ich życiu odegrał venture capital. Ta dziwnie brzmiąca forma finansowania - przy bliższym poznaniu - okazuje się być czymś niezwykle interesującym i szczególnym na mapie rynku kapitałowego. Jest to niewątpliwie kapitał, który pod wieloma względami przebija ofertę banków, kapitał bardziej "cierpliwy", bardziej prorozwojowy, kapitał, który stawia na człowieka i jego inwencję. Nie oznacza to oczywiście, że jest on dostępny dla każdego. W tej kwestii jest więc znacznie "gorszy" od bankowego kredytu czy pożyczki od znajomych. Venture capital to niewątpliwie oferta dla biznesowej elity - firm chcących się dynamicznie rozwijać w tempie wielokrotnie przewyższającym "tradycyjny" rozwój branży. Dla tak zdefiniowanego klienta venture capital ma do zaoferowania różnorodne produkty finansowe poczynając od finansowania rynkowych początków firmy aż po skomplikowane transakcje tzw. wykupów.

 
Niniejsze opracowanie stara się zaprezentować problematykę venture capital właśnie z punktu widzenia finansowania wczesnych etapów rozwoju firmy (tzw. finansowanie zalążkowe i start up). Jest to tematyka poruszana, niestety niezbyt często, nie tylko ze względu na małą obecność w Polsce funduszy specjalizujących się w tym, ale generalnie pewną wstrzemięźliwość w tego typu finansowaniu (wysokie ryzyko). Sytuacja w tym względzie zapewne już niedługo ulegnie poprawie, bowiem trwają prace nad uruchomieniem sieci funduszy właśnie o takiej specjalności w oparciu o środki Unii Europejskiej.
 
Opracowanie zawiera przegląd całego procesu inwestycyjnego, począwszy od wyboru funduszu i prezentacji projektu aż po zakończenie inwestycji i sprzedaż akcji/udziałów posiadanych przez fundusz. Chociaż procedury inwestowania w małe i młode projekty oraz duże i dojrzałe są niezwykle podobne, gdzie tylko możliwe staraliśmy się wskazywać na jakieś wątki specyficzne dla fazy seed czy start-up. Prezentację staraliśmy się uatrakcyjnić wypowiedziami ekspertów, dodatkowymi uzupełniającymi informacjami czy też poglądowymi załącznikami. Opracowanie zawiera też cztery studia przypadków pokazujące przykłady konkretnych firm, które swoje powstanie w dużym stopniu zawdzięczają venture capital.

Spis treści

1. Venture capital – czyli co?
2. Seed i start-up – co to jest?
3. Jaki fundusz wybra ć ?
4. Proces inwestycyjny, jego struktura, czas i koszty
5. Czego oczekuje fundusz?
6. Czy i jak skorzysta ć z doradcy?
7. Pierwszy kontakt z funduszem
8. Zabezpieczenie interesów przedsi ę biorcy przed przyst ą pieniem do negocjacji
9. Biznesplan
10. Ustalenie warunków transakcji ( term sheet )
11. Badanie typu due diligence
12. Umowa inwestycyjna
13. Współpraca przedsi ę biorca – fundusz
14. Opcje mened ż erskie i pracownicze
15. Zako ń czenie inwestycji – wycofanie si ę funduszu ze spółki
16. Corporate venturing – korporacyjny venture capital
17. Business angels
18. Przykłady inwestycji
19. Zako ń czenie

Inne publikacje, które mogą Cię zainteresować

Perspektywy Rozwoju Funduszy Venture Capital w Polsce

Raport

Perspektywy Rozwoju Funduszy Venture Capital w Polsce

Zobacz
Bezpieczne zawieranie umów przez fundusz pożyczkowy

Poradnik

Bezpieczne zawieranie umów przez fundusz pożyczkowy

Zobacz
Fundusze venture capital w Polsce

Poradnik

Fundusze venture capital w Polsce

Zobacz

Polecane artykuły

Kilkaset kursów online i tysiące szkoleń stacjonarnych dla Ciebie

Inne dofinansowana, które mogą Cię zainteresować