Skip navigation

29 kwietnia 2024

Cierpliwość przedsiębiorców w oczekiwaniu na zapłatę

Udostępnij

Badanie "Cierpliwość przedsiębiorców w oczekiwaniu na zapłatę", zrealizowane przez IMAS International w styczniu 2024 r. metodą CAWI na reprezentatywnej grupie 509 przedsiębiorców wystawiających faktury z odroczonym terminem płatności, pokazało jak wielkim problemem dla przedsiębiorców są zatory płatnicze. We wnioskach z badania przypomniano o skutecznym i ekonomicznym narzędziu, jakim jest zautomatyzowany monitoring płatności.

Jak wynika z badania dla 40 proc. firm wystarczającym powodem upomnienia się o należność jest przekroczenie terminu widniejącego na fakturze. Ponadto dla 32 proc., argumentem za wszczęciem procesu odzyskiwania pieniędzy jest wysoka kwota transakcji, a 28 proc. respondentów mobilizuje do działania to, że dotychczasowa współpraca z klientem budziła zastrzeżenia, np. zapominał o zapłacie lub gubił faktury. Duży wpływ na dochodzenie należności ma również to, że przedsiębiorstwu zaczyna brakować pieniędzy na zapłacenie podatków i zobowiązań wobec urzędów. Inne powody reagowania to m.in. brak pieniędzy na zakup kolejnych produktów, wstrzymanie inwestycji czy pierwsza transakcja z nowym kontrahentem.

Zatory płatnicze są jednak wciąż dużym problemem dla naszej gospodarki, skoro zaległości firm notowane w Krajowym Rejestrze Długów, wynoszą 9,4 mld zł.

Szczególnie dotkliwie odczuwają to małe firmy, które zwykle nie posiadają zaplecza finansowego. Oznacza to, że aby regulować zobowiązania, muszą mieć bieżący dopływ gotówki.

Autorzy badania doradzają, że zanim dojdzie do przekroczenia terminów na fakturach wystawionych klientom i konieczna będzie windykacja polubowna, przedsiębiorcy mogą zdecydować się na monitoring płatności, który daje kontrolę nad terminowością spłat.

Żródło : Kaczmarski Inkasso – ponad 30 lat na rynku zarządzania należnościami

Zobacz więcej podobnych artykułów