Skip navigation

Prawo sprzyjające wdrażaniu wzorców zrównoważonej produkcji w MŚP

Seria: Kapitał Ludzki

Rodzaj publikacji: Raport

Rok wydania: 2011

Język: PL

Pobierz wybrany format publikacji:

Zobacz: Zasady korzystania z publikacji PARP

Z każdym kolejnym rokiem mnożą się regulacje prawne, do których zastosować muszą się przedsiębiorcy. Większość dużych przedsiębiorstw korzysta z tego względu ze stałej obsługi prawnej, ponieważ nadążanie za zmianami w prawie, a poniekąd także ich poprawna interpretacja rodzi nierzadko wiele problemów, których efektem jest niewłaściwe stosowanie prawa przez owe podmioty. O ile duże przedsiębiorstwa mogą skorzystać ze współpracujących z nimi prawników, o tyle małe i średnie przedsiębiorstwa przeważnie muszą sobie radzić z tym zagadnieniem samodzielnie. Niezwykle istotne jest więc tworzenie prawa zrozumiałego, a także przyjaznego przedsiębiorcy, gdyż w żaden inny sposób ustawodawca nie zachęci go do wprowadzania wzorców zrównoważonej produkcji, które obecnie są tematem priorytetowym w Unii Europejskiej propagującej szeroko pojmowaną zasadę zrównoważonego rozwoju.

Przedsiębiorcy oczekują czytelnych regulacji prawnych, aby móc je prawidłowo stosować. Ustawodawca natomiast pragnie, aby coraz więcej małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce wprowadziło na stałe do swojej działalności wzorce zrównoważonej produkcji. Osiągnąć ten cel ustawodawca może jedynie poprzez uproszczenie niektórych regulacji prawnych bądź też niekiedy wprowadzenie małych ale jakże istotnych zmian w konkretnych przepisach prawa. Niniejsza ekspertyza ma pomóc w zaplanowaniu właśnie takich, konkretnych zmian w prawie.

Każdy mały i średni przedsiębiorca boryka się w trakcie prowadzenia swojej działalności z rozmaitymi problemami natury prawnej. Niezaprzeczalnie wielką ilość nowych obowiązków nałożyła na przedsiębiorców Unia Europejska w zakresie prawa ochrony środowiska. Mali i średni przedsiębiorcy musieli w krótkim czasie zapoznać się z regulacjami dotyczącymi m.in. gospodarowania odpadami jak i procedurą oceny oddziaływania na środowisko, która okazała się dla ochrony środowiska niezbędna, ale dla przedsiębiorców niezwykle wymagająca. Mali i średni przedsiębiorcy musieli nauczyć się stosowania owej procedury przy każdym procesie inwestycyjno-budowlanym, ale także przy wprowadzaniu jakiejkolwiek zmiany w produkcji, tworzeniu bądź udoskonalaniu prowadzonych już instalacji i szeroko pojętych urządzeń produkcyjnych. Również ekopodatki służą moderowaniu zachowań przedsiębiorców w zakresie wdrażania wzorców zrównoważonej produkcji. Wśród wielu tematów prawa niniejsza ekspertyza poświęcona jest tym najbliższym i najbardziej praktycznym dla małych i średnich przedsiębiorców obszarom, tak aby za jej sprawą mogli zacząć wprowadzać bądź udoskonalać we własnej działalności wzorce zrównoważonej produkcji. Bezpośrednim sprawcą takich działań ma być ustawodawca, który dzięki zasugerowanym w ekspertyzie zmianom będzie w stanie zachęcać małych i średnich przedsiębiorców do wprowadzania zasady zrównoważonej produkcji w życie bądź tą pozytywną postawę u nich bezpośrednio prowokować dzięki zastosowaniu odpowiednio dobranych regulacji prawnych.

Spis treści

Rozdział I. Charakterystyka normy prawa w zakresie wzorców zrównoważonej produkcji
Rozdział II. Gospodarka odpadami
Rozdział III. Środowiskowe aspekty procesu budowlano–inwestycyjnego
Rozdział IV. Ekopodatki – wzór niemiecki

Inne publikacje, które mogą Cię zainteresować

Gospodarka odpadami w przedsiębiorstwie

Poradnik

Gospodarka odpadami w przedsiębiorstwie

Zobacz
Wzorce zrównoważonej produkcji w działalności przedsiębiorstw – analiza danych zastanych

Raport

Wzorce zrównoważonej produkcji w działalności przedsiębiorstw – analiza danych zastanych

Zobacz
Wzorce zrównoważonej produkcji w działalności przedsiębiorstw – badanie jakościowe

Raport

Wzorce zrównoważonej produkcji w działalności przedsiębiorstw – badanie jakościowe

Zobacz

Polecane artykuły

Kilkaset kursów online i tysiące szkoleń stacjonarnych dla Ciebie

Inne dofinansowana, które mogą Cię zainteresować